نمک طعام

می توانید گوله ی نمک باشید
 
الرئيسيةالرئيسية  پرسشهاي متداولپرسشهاي متداول  جستجوجستجو  ثبت نامثبت نام  ليست اعضاليست اعضا  گروههاي کاربرانگروههاي کاربران  ورود  

شاطر | 
 

 آهن

اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
مهمان
مهمانپستعنوان: آهن   الإثنين ديسمبر 24, 2007 1:05 pm

تقريباً مردم تمام قاره ها در يك زمان موفق به كشف طلا، نقره، مس شدند ولي در مورد آهن وضع فرق مي كند. به طوريكه در مصر و بين النهرين روش استخراج آهن از لنگ معدن در دو هزار سال قبل از ميلاد در ماوراي قفقاز، آسياي صغير و يونان باستان در اواخر دومين هزاره ي پيش از ميلاد و در هند اواسط هزاره ي دوم قبل از ميلاد كشف گرديد.
در چين كشف اين شيوه ي استخراج ديرتر و در اواسط هزاره ي اول قبل از ميلاد صورت پذيرفت. دركشور هاي دنياي جديد (قاره ي آمريكا) عصر آهن با ورود اروپاييان آغاز شد، يعني در هزاره ي دوم پس از ميلاد بعضي از قبايل آفريقايي با جهت از دوران مفرغ استفاده از آهن را شروع كردند.
اين تفاوت در زمان ها شناخته نشدن ناشي از شرايط طبيعي متفاوت است، در كشورهايي كه ذخاير طبيعي مس و قلع يا چيز بود نياز به جايگزيني اين فلزات فراوان تر حس مي شد، آمريكا داراي عظيم ترين ذخاير مس بود. بنابراين در اين سرزمني الزامي براي جهت وجوي فلزات جديد وجود نداشت. توليد آهن به تدريج افزايش يافت و رفته رفته آهن از گروه فلزات گران بها جدا شدو به گروه فلزات معمولي پيوست. در دوران ظهور مسيح، آهن تقريباً به مقياس وسيعي به مصرف مي رسيد.
در ميان تمام فلزات و آلياژهاي شناخته شده تا آن زمان، آهن سخت ترين فلز بود. بنابراين با كاهش قيمت آهن ساخت ابزار و سلاح هاي آهني نيز رونق مي يافت.

كاهش مستقيم سنگ معدن
سنگ معدن پس از استخراج و تلغيظ به گُنْدله تبديل مي شود و سپس به دهانه بالايي كوره منتقل مي شود و در كوره ها به آهن اسفنجي كه مانند چدن آهن ناخالص است (درجه ي خلوص 92 درصد) مُبَدَل مي شود.
گازهاي بسيار داخ كاهنده در اين كوره ها مخلوط CO و 2H اند كه بيش از اين در دستگاه تبديل كننده ( كه مولكول هاي طبيعي بخار آب در دمايي بيش ازC O 1000 در ريفورمرْ (rerormer) شكسته مي شوند و مولكول هاي ديگري پديد مي آورند كه نقش كاهندگي دارند.) – ي گاز طبيعي تهيه مي شوند.

تهيه ي فولاد در اين مجتمع در كوره هاي قوس الكتريكي (با الكترودهاي گرافيت) انجام مي گيرد. 80% آهن اسفنجي و 20% آهن قراضه همراه با آهك و مواد آلياژي به كمك قوس الكتريكي در اين كوره ها ذوب شده وفولاد مذاب حاصل به واحدهاي ريخته گري منتقل و آن گاه به صورت شمشهاي بسيار بزرگ موسوم به تختال slab خارج مي شوند. تختال ها نيز پس از عبور از واحد هاي نورسازي و انجام عمليات تكميل به صورت تورق فولاد با ضخامت هاي گوناگون مورد نياز صنعت و بازار.
در بين فلزات از نظر فراواني در طبيعت، آهن در مقام دوم پس از آلومينيوم قرار دارد، اما آهن خالص در طبيعت بسيار كمياب است، احتمالاً اولين آهني كه توسط انسانهاي اوليه به كارگرفته شده منشأ شهاب سنگ داشته است، آهن به سادگي در مجاورت آب و هوا اكسيد مي شود. بي همين دليل در اكثر موارد به صورت اكسيد در طبيع يافت مي گردد. به دليل پديده ي اكسيداسيون، قطعاتي كه در عصر باستان از آهن ساخته مي شدند در موارد بسيار نادر تا به امروز باقي مانده اندو بشر آهن را در حدود پنج هزار سال پيش كشف كرد، در ابتدا آهن بسيار گران تمام مي شد و شايد بتوان گفت حتي از طلا هم گران تر بود؛ اغلب اوقات جواهرات آهني درون قاب هايي از طلا نگهداري مي شدند.
در ابتدا انسان ها تنها از آهن حاصل از هاب سنگ ها به استفاده مي كرد كه كمياب و بنابر اين گران بود. پس از آن بشر آموخت كه چگونه آهن را با حرارت دادن شديد سنگ معدن آن در مجاورت زغال و در محل هاي بادگير، تهيه كند.
آهن حاصل از اين روشن تا حد زيادي متخلخل با درجه ي خلوص پايين و همراه با مقدار زيادي سرباره بود، قدم مهم در تهيه ي آهن زماني برداشته شد كه كوره ي روباز و عايقكاري شده با مواد دير گداز ساخته شد، در حفاري هاي شهرهاي باستاني سوريه معلوم كه آهن مرغوب با اين روش تهيه مي شده است.
بعدهاي بشر متوجه شد چدن كه محصولي زائد محسوب مي شد مي تواند به آهن تبديل شود فرآيندي كه طي آن زغال كمتري مصرف مي شد و محصول مرغوب تري به دست مي آمد.
در اواخر قرن پانزدهم، اولين كوره ي ذوب منحصراً براي تهيه ي چدن ساخته شد و فرآنيد كنرتور براي ساختن فولاد اختراع شد كه هنوز نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.
با اختراع مارتين در سال 1856، آهن تقريباً بدون جوش و سرباره ساخته شد.
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
 
آهن
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
نمک طعام :: درسی :: علوم :: شیمی-
پرش به: