نمک طعام

می توانید گوله ی نمک باشید
 
الرئيسيةالرئيسية  پرسشهاي متداولپرسشهاي متداول  جستجوجستجو  ثبت نامثبت نام  ليست اعضاليست اعضا  گروههاي کاربرانگروههاي کاربران  ورود  

شاطر | 
 

 باتری

اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
مهمان
مهمانپستعنوان: باتری   الإثنين ديسمبر 24, 2007 1:13 pm

باتري ، منبع ذخيره نيروي الکتريسيته جهت زدن استارت در موتور و تامين جرقه شمع و استفاده از روشنايي مي‌باشد.


تاريخچه
اختراع چرخ نقطه عطفي بود در جهت طراحي و ساخت خودرو . نخستين نشانه‌ها از اختراع چرخ مربوط مي‌شود به 3500 سال قبل از ميلاد مسيح. نياز انسان به ارتباطات و ايجاد شبکه‌هاي حمل و نقل يکي از موفقيت‌هاي اساسي در يکصد سال اخير است. چيزي که در روزهاي اوليه براي توليد ‌کنندگان اهميت داشت عمدتا توليد ماشينهايي بود که حرکت کنند. امروزه راحتي و آسايش راننده و مسافرينش از اهميت زيادي برخوردار است.

ماشين مدرن با صدها قسمت فعالش، مکانيسم پيچيده اي است و نوجوانان تحت تاثير ماشين چه حقيقي باشد و چه اسباب بازي شگفت زده مي‌شوند ، از اينرو اتومبيل صرفا يک وسيله مسافرت نيست بلکه وسيله‌اي جهت سرگرمي است.
تاريخ اتومبيل در قرن حاضر از پيشرفت‌ها و بدعت‌هاي دائمي برخوردار بوده‌است.
از ميان ليست بسيار طويل يک مورد باتري خودرو است. براي اينکه پس از مکش و تراکم ، عمل احتراق انجام شود نياز به جرقه الکتريکي شمع مي‌باشد. در نتيجه براي بوجود آمدن اين جرقه به تجهيزاتي چون باتري ، کابل ، استارت ، دينام ، کوئل ، دلکو ، واير ، شمع و سوئيچ نياز است.
اجزا تشکيل دهنده باتري
جعبه باتري
جعبه باتري را به شکل مکعب مستطيل از جنس لاستيک و يا پلاستيک مي‌سازند و بايد در مقابل حرارت حاصله از فعل و انفعالات شيميايي باتري و ضربه ، مقاوم بوده و در برابر عبور جريان الکتريسيته ، عايق خوبي باشد.

جعبه باتري بصورت خانه خانه ساخته شده و کف هر خانه داراي حوضچه‌هايي براي ته نشين شدن ذرات جدا شده از صفحات باتري و جلوگيري از اتصالات صفحات بيکديگر مي‌باشد. در صورتي که رسوبات يا لجن‌ها سطحشان بالا بيايد باعث اتصال کوتاه صفحات باتري شده و در نتيجه کاهش قدرت باتري را سبب مي‌شود.

خانه باتري هر جعبه داراي تعدادي خانه جدا از يکديگر مي‌باشد. هر خانه حدود 2.2 ولت برق توليد مي‌کند. اگر تعدادي صفحه مثبت و منفي داخل خانه باتري قرار دهيم و الکتروليت "اسيد سولفوريک" بريزيم و ولت متر در مدار قرار دهيم 2 تا 2.2 ولت را مي‌توانيم اندازه بگيريم. لذا براي باتري 6 ولت ، به سه خانه نياز است.
صفحات باتري
در هر خانه سه صفحه مثبت ، منفي و عايق وجود دارد. تعداد صفحات منفي يکي بيشتر از صفحات مثبت مي‌باشد به هر يک از صفحات مثبت و منفي پليت مي‌گويند. پس اگر خانه باتري 19 پليت داشته باشد ، 9 عدد آن صفحه مثبت و 10 عدد صفحه منفي است. اين عدد روي باتري نوشته مي‌شود.

• صفحات مثبت: صفحات مثبت از جنس پراکسيد سرب PbO2 مي‌باشد. ابتدا صفحات را از جنس سرب و آنتيموان بصورت مشبک ساخته و بعد ، از اکسيد فعال شده پر مي‌کنند.
• صفحات منفي: عين صفحات مثبت بوده ، با اين تفاوت که ماده فعال ‌شده آن "سرب اسفنجي" مي‌باشد.
• صفحات عايق: براي جلوگيري از اتصال صفحات مثبت و منفي بيکديگر ، بين صفحات يک عايق از جنس پلاستيک يا ميکا يا فيبر قرار مي‌دهند. صفحات عايق از يک طرف صاف و از طرف ديگر داراي همبستگي هايي هستند. طرف برجستگي به طرف صفحه مثبت است تا اسيد سولفوريک بهتر با صفحه مثبت فعاليت داشته باشد.برجستگي صفحه عايق اجازه مي‌دهد ذرات جدا شده از صفحه مثبت به ته باتري هدايت و از اتصال کوتاه صفحات جلوگيري شود.
اتصال خانه‌هاي باتري بيکديگر
ولتاژ باتري تعداد خانه‌هاي باتري را تعيين مي‌کند. اگر بخواهند مقدار آمپر باتري را زياد کنند تعداد صفحات مثبت و منفي هر خانه را زياد مي‌کنند. پس از اين که صفحات هر خانه ، داخل آن قرار داده شد خانه‌هاي باتري را به صورت سري بيکديگر وصل کرده که در نتيجه در کل خانه‌ها ، يک قطب مثبت آزاد و يک قطب منفي آزاد مي‌ماند که آنها را بصورت مخروط ناقص از جنس سرب ريخته گري نموده و قطبهاي اصلي باتري ناميده مي‌شود.
تشخيص قطبهاي باتري از يکديگر
• قطب مثبت قطورتر از قطب منفي است.
• قطب مثبت با علامت (+) و قطب منفي با علامت (-) مشخص شده‌است.
• قطب مثبت با علامت POS يعني مثبت و قطب منفي با NeG يعني منفي مشخص مي‌شود.
هيدرومتر يا اسيد ‌سنج باتري
هيدرومتر از يک لوله استوانه‌اي که يک سر آن به لوله باريک لاستيکي و سر ديگر آن به يک گوي لاستيکي توخالي وصل مي‌باشد، تشکيل شده‌است. داخل محفظه شيشه‌اي ، يک کپسول شناور قرار گرفته که به صورت سبز ، سفيد ، قرمز رنگ آميزي شده‌است و به صورت چگالي اسيد درجه بندي شده‌است.

براي تعيين غلظت مايع داخل باتري يا ظرف اسيد ، ابتدا بايد گوي پلاستيکي را فشار داده تا هواي آن خارج شود و سر باريک لاستيکي هيدرومتر را داخل ظرف باتري قرار داد و سپس گوي لاستيکي را رها مي‌کنيم. مقداري از مايع داخل ظرف يا باتري وارد محفظه شيشه‌اي مي‌شود. کپسول مدرج طبق قانون ارشميدس در مايع ، شناور مي‌ماند. هر چه مايع رقيقتر باشد کپسول در آن بيشتر فرو رفته و هر چه غليظتر باشد برعکس.
جدول مخصوص تعيين و شارژ باتري


درصد شارژ حدود غلظت
100% 1.299 تا 1.265
75% 1.256 تا 1.235
50% 1.235 تا 1.205
25% 1.205 تا 1.170
خيلي کم 1.170 تا 1.140
کاملا شارژ 1.140 تا .1.11
• اگر محلول داخل باتري پس از شارژ کامل داراي غلظت کمتر از حد معمول است، با اضافه ‌کردن اسيد به محلول اين عيب را بر طرف کنيد.
• اگر محلول داخل باتري پس از شارژ کامل داراي غلظت بيشتر از حد معمول است، با اضافه ‌کردن آب مقطر اين عيب را برطرف کنيد.
• اتصال باتري کمکي جهت روشن کردن موتور اتومبيل: اگر نياز به باتري کمکي در اتومبيل باشد بايد دقت کرد که به صورت موازي در مدار قرار گيرد. در صورتي که به صورت سري در مدار بسته شود، ولتاژ زياد به ادوات برقي اتومبيل ضربه وارد مي‌سازد.
نگهداري باتري
• مايع الکتروليت باتري بازديد شود. در صورتي که مقدار الکتروليت کم بود، آب مقطر را تا 10 ميليمتر بالاي صفحات پر کنيد.
• بستهاي نگهدارنده باتري محکم شود تا باتري هنگام حرکت اتومبيل ارتعاش پيدا نکند و دچار سانحه نشوند.
• بستهاي قطب مثبت و منفي را با آچار تخت سفت کرده و در صورتي که سولفاته شده بود ، آنها را باز با آب جوش تميز کرده و همچنين قطبهاي باتري نيز تميز شود. سپس ، بستها با آچار تخت ، محکم بسته شود.
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
 
باتری
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
نمک طعام :: درسی :: تحقیقات دیگر دروس-
پرش به: