نمک طعام

می توانید گوله ی نمک باشید
 
الرئيسيةالرئيسية  پرسشهاي متداولپرسشهاي متداول  جستجوجستجو  ثبت نامثبت نام  ليست اعضاليست اعضا  گروههاي کاربرانگروههاي کاربران  ورود  

شاطر | 
 

 قم

اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
مهمان
مهمانپستعنوان: قم   الجمعة ديسمبر 28, 2007 9:52 am

استان قم با وسعتى در حدود11238 كيلومتر مربع در بخش مركزى ايران واقع شده است. اين استان از طرف شمال به استان تهران، از شرق به استان سمنان، و از جنوب به استان اصفهان و از طرف جنوب غربى تا شمال غربى به استان مركزى محدود مى گردد.
اين استان كمتر از يك درصد كل مساحت كشور، بيست و هشتمين و در واقع كوچكترين استان كشور محسوب مى شود. ارتفاع مركز شهرستان از سطح دريا928 متر و ارتفاع بلندترين نقطه استان در مناطق كوهستانى،(كوه وليجا) با 3330 متر ارتفاع و پست ترين نقطه آن در حاشيه درياچه نمك قم حدود 700 متر است.
جمعيت فعال استان قريب به يك ميليون نفر تخمين زده مى شود. استان قم از نظر تقسيمات كشورى در سال 1379 داراى يك شهرستان، 4 بخش، 5 شهر و 9 دهستان و 936 آبادى بوده كه از اين تعداد 356 آبادى داراى سكنه و 580 آبادى بدون سكنه بوده است.
تاريخ قم
طبق بعضى از شواهد و مدارك تاريخى، شهر قم پيش از ظهور اسلام وجود داشته و از شهرهاى آباد ايران بوده است و بناى آن را به تهمورث يكى از پادشاهان پيشدادى نسبت داده اند، در مقابل، بسيارى از مورخان آن را يك شهرتازه ساز و از آثار قرن اول هجرى مى دانند.
قديمى ترين منبعى كه قم را از شهرهاى مستحدثه اسلامى معرفى كرده سفرنامه منسوب به ابى دلف است.
اين منطقه را در« دوران باستان » براوستان مى گفتند و حوزه روستايى آن كميدان و مركز روستا را به نام (كم) مى خواندند. در قرن اول اسلامى نيز اين شهر به نام (كم) معروف بوده و از توابع اصفهان به شمار مى آمد. شهر قم در سال 23 هجرى قمرى به دست لشگر اسلام فتح شد و اسلام در آن جا به گونه اى نفوذ پيدا كرد كه به سرعت مردم به مذهب تشيع علوى متمايل گرديدند.
از سال 94 هجرى اشعرى ها به قم آمدند و در آبادانى آن تلاش فراوان كردند و از سال 142 هجرى از دادن خراج به خلفاى دوران امتناع كردند و از آن تاريخ، قم به صورت يك سرزمين نيمه خودمختار در حكومت اسلام در آمد، در سال 189 هجرى قم از اصفهان جدا گرديد و به صورت شهر مستقلى جدا گرديد و به صورت شهر مستقلى درآمد و جايگاه پرورش دانشمندان و فقيهان شيعى شد.
بعد از دفن حضرت معصومه (سلام الله عليها) قم رونقى بسزا يافت و پناهگاه مطمئنى براى دوستان اهل بيت (ع) و شيعيان گرديد. از آن زمان به بعد مردم به تدريج منازل خود را به مدفن حضرت معصومه (سلام الله عليها) نزديك كردند تا از زيارت قبر ايشان بهده مند گردند. همچنين علماء و دانشمندان زيارى در جوار كريمه اهل بيت (س) پرورش يافتند و به نشر و گسترش اسلام پرداختند.
در طول قرون و اعصار، شهر مقدس و مذهبى قم، صدمات جبران ناپذيرى از طرف ستمگران بر جان خريده و در حملات متعددى اين شهدر ويران گشت و مردم آن قتل عام گرديدند. اين ظلم و ستم در قرن اخير هم به دست رضاخان و فرزندش ادامه پيدا كرد، تا اين كه با شروع نهضت اسلامى به رهبرى امام خمينى (ره) روح ديگرى در كالبد شهر قم دميدن گرفت و اين شهر بهيكى از مراكز مهم پايه گذارى انقلاب اسالمى مبدل گشت. قيام مردم قم در 19 دى سال 1357 سند افتخارى براى اين شهر در تاريخ مى باشد. پس از پيروزى انقلاب نيز با شروع جنگ تحميلى، اين شهر با تقديم حدود 5200 شهيد و 7600 جانباز نقش خود را در دفاع مقدس ايفا نمود و هم اكنون در اين برهه از زمان با رهبرى حضرت آيت الله خامنه اى (دام ظله) همچنان محكم و استوار در مقابل تهاجم فرهنگى دشمنان داخلى و خارجى ساكت نخواهد نشست و با اميد به لطف الهى تلاش خواهد كرد تا زمينه ساز ظهور يگانه منجى عالم بشريت حضرت ولى عصر (عج) گردد. ان شاء الله.
فرش ابريشم
فرش ابريشك دستباف قم از نفيس ترين صنايع دستى است كه از نظر رنگ آميزى و طرح و نقشه اصيل ايرانى و كيفيت آن در دنيا رتبه اول و در كشورهاى اروپايى طرفداران بسيارى دارد. بافندگان فرش ابريشم در قم اكثراً زنان هستند.
سفال و سراميك
اين هنر دستى، با سابقه ديرينه خود همچنان در پى اين است تا ريشه خود را در دل تاريخ اين شهر محكم كند سفال قم در طرح هاى خاص خود همچنان طرفداران زيادى در داخل و خارج از كشور دارد.
منبت كارى چوب
نقوش و طرح هاى زيبايى است كه بر روى انواع ميز و صندلى و صنايع چوبى كنده كارى مى گردد و اين صنعت دستى در قم به دست استادكارانى بسيار ماهر و زبردست ساخته مى شود و تهيه و صادرات اين كالا اغلب به سفارش كشورهاى آسيايى و اروپايى صورت مى پذيرد.
كاشى كارى معرق
اين هنر اسلامى بسيار زيبا كه هر بيننده اى را مجذوب خود مى كند كار استادانى است كه در قم با دستان هنرمند خود فرهنگ اسلامى را به زيبايى در قالب خاك و گل خلق مى كنند.
سوهان، از بهترين شيرينى هاى محلى استان است كه به ذائقه تمامى مردم دنيا خوشايند است، مواد اوليه اين شيرينى از آرد، جوانه گندم، شكر، روغن، مغز پسته و بادام، هل و زعفران در دو نوع، لقمه اى و گل گرد تهيه مى شود.
مدرسه فيضيه
مدرسه فيضيه يكى از پرآوازه ترين حوزه هاى علوم دينى در جهان است. اين مدرسه از نيمه اول قرن سيزدهم هجرى جايگزين بناى «مدرسه آستانه»شده وبه اعتبار متون معتبر تاريخى از اواسط قرن ششم هجرى قمرى وجود داشت. اين مدرسه داراى چهار ايوان است و در دو طبقه با 40 حجره تحتانى متعلق به عصر قاجار و 40 حجره فوقانى متعلق به قرن چهاردهم هجرى قمرى است كه با هدايت حضرت آيت الله حائرى يزدى (ره) برفراز حجره هاى پيشين در گرداگرد حياط مركزى بنا شد. قديمى ترين بخش مدرسه، ايوان جنوبى آن است با تاريخ 929 هجرى قمرى، كه مزين به كاشى كارى هاى زيباى معرق است. اين ايوان طرف قبله و متصل به حرم مطهر است و سر در صحن عتيق حضرت فاطمه معصومه (س) از طرف فيضيه محسوب مى شود.
جمكران ميعادگاه عاشقان
بناى مسجد جمكران در سال 393 هجرى به دستور حضرت حجت(ع) آغاز گرديد; شرح ماجرا از اين قرار بوده است كه نيمه هاى شب سه شنبه 17 ماه مبارك رمضان سال 393 هجرى در منزل «شيخ عفيف و صالح حسن بن مثله جمكرانى» در قريه جمكران صداى در مى آيد و او را به بيابانى كه اكنون مسجد است مى برند. در آن مكان چشم «حسن بن مثله جمكرانى» به جمال زيباى حضرت ولى عصر (عج) روشن مى گردد و از ناحيه آن وجود مبارك دستورهايى جهت بناى مسجد صادرمى شود . مبنى بر اين كه: «حسن بن مثله جمكرانى» نزد «حسن مسلم» برود و پيام امام عصر(ع) را به او برساند تا از اين پس دراين مكان زراعت نكند، چه آن كه خدا تعالى اين زمين رابر زمين هاى ديگر برگزيده است و نيز دستور قربانى كردن گوسفندى از گله «جعفر كاشانى »ـ با نشانى هاى مخصوص ـ كه هر كس از گوشت آن حيوان تناول كند شفا مى يابد صادر مى شود سپس حضرت جاى مسجد را با ميخ ها و زنجيرهايى مشخص مى نمايند و توصيه هايى به «حسن بن مثله جمكرانى» مى نمايند
منزل امام خمينى (ره)
منزل حضرت امام خمينى (ره) واقع در محله يخچال قاضى قم، خيابان معلم، با ساختمانى دواشكوبه شامل زيرزمين و طبقه همكف است. حياط ساختمان درقسمت جنوبى قرار گرفته و در جهت هاى شمال شرقى آن فضاهاى سرپوشيده قرار دارند. استقرار فضاها به گونه اى است كه پلكان ميانى، ساختمان رابه دو بخش بيرونى (درب شرق) اندرونى و (درب غرب) تقسيم مى كند. تالار سمت شرقى محل جلسات و مراجعات حضرت امام (ره) در دهه هاى گذشته بوده است. از شواهد ساختمانى و معمارى بنا پيداست كه تاريخ ساخت آن اوايل قرن حاضر است. اين ساختمان در حدود سال 1335 توسط حضرت امام خمينى (ره) خريدارى و تا سال 1343 توسط معظم له مورد استفاده بوده است. هم اكنون نيز به عنوان يادمان تبرك شده از حضرت امام خمينى (ره) روزانه بازديدكنندگان فراوانى از سراسر جهان دارد. همچنين مراسم مذهبى در مناسبت هاى مختلف در آن برگزار مى شود.
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
 
قم
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
نمک طعام :: درسی :: تحقیقات دیگر دروس-
پرش به: