نمک طعام

می توانید گوله ی نمک باشید
 
الرئيسيةالرئيسية  پرسشهاي متداولپرسشهاي متداول  جستجوجستجو  ثبت نامثبت نام  ليست اعضاليست اعضا  گروههاي کاربرانگروههاي کاربران  ورود  

شاطر | 
 

 زلزله

اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
مهمان
مهمانپستعنوان: زلزله   الجمعة ديسمبر 28, 2007 9:55 am

دليل پيدايش زمين لرزه:
طبق آخرين بررسيهاي به عمل آمده، سطح کره زمين از 12 صفحه برزگ به نام Plate تشکيل شده است که اين صفحات ساکن نبوده و جابجا مي شوند و در طي جابجايي خود به همديگر نيرو وارد کرده و اين نيروها بتدريج در کناره ها يا داخل اين صفحات انباشته شده و در نهايت به صورت زمين لرزه آزاد مي گردد. دليل حرکت اين صفحات، جريان همرفتي اي است که در زير اين پوسته ها و در قسمت مايع کره زمين وجود دارد. همانطور که مي دانيد، داخل کره زمين بصورت مذاب است، و دماي اين مايع مذاب در همه جاي آن يکسان نيست و اين گراديان دما باعث جابجايي در اين مايع مي گردد. پوسته ها نيز که درواقع بر روي اين ماده مذاب شناور هستند، دچار جابجايي مي شوند.
از ميان نظريات گوناگوني که در رابطه با منشاء زمين لرزه ها ارائه شده است، نظريه اي وجود دارد به نام نظريه "بازگشت کشسان" که ازجامعيت بيشتري برخوردار است.
بر اساس اين نظريه عامل ايجاد تغيير شکل در سنگها ايجاد شکستگي در آنها و زمين لرزه در آنها , معمولا نيروهاي افقي جهت داري است که در اثر حرکت و جابجايي ورقه هاي سنگ کره (پليت ها) ايجاد مي شود. در بسياري موارد بر اثر انباشته شدن زياده از حد انرژي در سنگ، حرکاتي در امتداد شکستگي ها و گسل هاي قبلي موجود در سنگ روي مي دهد و در ضمن رها شدن انرژي ذخيره شده، زمين لرزه هايي بوجود مي آيد. به همين دليل در زمان بررسي لرزه خيزي يک منطقه بايد تاريخچه لرزه ها و گسل هاي فعال و لرزه زا را مورد بررسي قرار داد. البته بايد توجه نمود که در يک زمين لرزه، تمام طول گسل جابجا نمي شود بلکه بخشهايي از آن مقاومت مي نمايند. اين بخشهاي به ظاهر فاقد جابجايي ممکن است در زماني ديگر گسيخته شده و زمين لرزه اي را به وجود آورند، علاوه بر اين بر اثر آتشفشانها، ريزش سقف غارها و معادن، ايجاد بهمن، برخورد شهاب سنگها، فعاليتهاي بشري و ... نيز زمين لرزه هايي ايجاد شود که درصد ناچيزي از زمين لرزه هاي معمولا کوچک را تشکيل مي دهند. بسياري از زمين لرزه ها با تعدادي حرکات ضعيف تر در پيش از زمين لرزه اصلي و پس از حرکت اصلي همراهند که به نامهاي پيش لرزه و پس لرزه خوانده مي شوند.
• نظريه بازگشت کشسان
بر طبق اين نظريه نيروهاي فعالي که سبب تغيير شکل پوسته زمين هستند, موجب تغيير شکل صفحه ها (خمشدگي، کشيدگي و فشردگي)، اصطکاک بين صفحه هاي برخورد کننده، گراديان (تفاوت) بالاي دما و ... مي شوند به طرز قابل توجهي در افزايش تنش نقش دارند اين نيروها در قسمتهاي سطحي که سنگها رفتار خميدگي کمتري از خود نشان مي دهند، به تدريج باعث تغيير شکل کشسان سنگها مي شوند. زماني که ميزان تغيير شکل کشسان از لايه ها، به حالت اوليه خود باز مي گردند. ترک خوردن سنگ معمولا از نقطه ي کانون شروع و با سرعت حدود 3 کيلومتر بر ثانيه در امتداد صفحه منتشر مي شود. به اين ترتيب انرژي اي که به صورت "تنش کشسان" در سنگ ذخيره شده بود به طور ناگهاني آزاد شده و زمين لرزه را ايجاد مي نمايد.
در نتيجه تعريف کلي اي که مي توان براي زلزله در نظر گرفت اين است:
زلزله عبارتست از لرزش زمين در اثر آزاد سازي سريع انرژي که اغلب موارد در اثر لغزش در امتداد يک گسل در پوسته زمين اتفاق مي¬افتد. انرژي آزاد شده از محل آزاد شدن آن، که کانون ناميده مي شود، بصورت امواج در همه جهت ها منتشر مي شود. اين موجها شباهت بسيار زيادي به امواج ايجاد شده در اثر فروافتادن يک سنگ در آب آرام يک حوضچه دارد. به همان ترتيب که ضربه سنگ باعث به جنبش درآوردن امواج آب مي شود، يک زلزله امواج لرزه¬اي را ايجاد مي¬کند که در زمين منتشر مي شوند. با وجود اينکه انرژي آزاد شده با فاصله گرفتن از کانون زلزله به سرعت پراکنده شده و ميرا مي شود(انرژي خود را از دست مي دهد.) ، ولي ابزارهاي بسيار حساسي که در سراسر جهان بمنظور ثبت ارتعاشات پوسته زمين نصب شده اند، آن را حس کرده و ثبت مي کنند.
زلزله ها بر اساس منشاء ايجاد آنها (چشمه‌هاي لرزه‌اي) به چند دسته تقسيم بندي مي شوند که در زير به بررسي آنها مي پردازيم.
زمين‏لرزه‌ها ممکن است به طور طبيعي پديد ايند و يا بر اثر رويدادهاي ساخت بشر به وقوع بپيوندند. براساس دليل پيدايش، آنها را به دسته‌هاي مختلفي تقسيم مي‌نمايند.
- 1رويدادهاي طبيعي
• زمين‏لرزه‌هاي زمين‌ ساختي
• زمين‏لرزه‌هاي آتش فشاني
• زمين‏لرزه‌هاي فروريختي
• زمين‏لرزه‌هاي اقيانوسي
- 2رويدادهاي ساخت بشر
• - زمين‏لرزه‌هاي القايي
• - زمين‏لرزه‌هاي ناشي از رويدادهاي کنترل شده

• زمين‏لرزه‌هاي زمين‌ساختي :
يکي از انواع لرزه با منشاء طبيعي است که بر اثر رهاشدن ناگهاني انرژي ذخيره‌ شده، در اثر برهم‌ کنش چند صفحه‌ي پوسته ايجاد مي‌شود.
• زمين‏لرزه‌هاي آتشفشاني:
اين نوع زمين‏لرزه بر اثر بازشدن ناگهاني کانالهايي در پوسته زمين، حرکات سريع ماگما، فروريختن سقف کانالهاي زيرزميني و مخازن تخليه شده از ماگما و يا بر اثر ترکم بيش از اندازه‌ي گاز و فشار ناشي از آن و... ايجاد مي‌شود. کانون اين زمين لرزه‌ها ممکن است بسيار عمق داشته باشد، اما گاهي بر روي زمين روي مي‌دهند که به نام زمين لرزه‌هاي انفجاري خوانده مي‌شوند.
• زمين‏لرزه‌هاي فروريختي:
بر اثر فروريختن غارها و کانال هاي زيرزميني، لرزه‌هايي ايجاد مي‌شود که به نام زمين‏لرزه‌هاي فروريختي موسومند. اين تکان ها همواره بسيار کوچکند و تنها اهميت محلي دارند.
• زمين‏لرزه‌هاي القايي:
بر اثر آبگيري يا تغييرات ناگهاني سطح آب درياچه‌هاي پشت سدها، تزريق آب يا سيالهاي ديگر به داخل زمين و يا استخراج آنها، مخصوصاً در جاهايي که گسلهاي فعال وجود دارد زمين‏لرزه‌هايي ايجاد مي‌شود. در واقع دليل اصلي اين لرزه‌ها را مي‌توان بارگذاري سريع برروي زمين و يا برداشتن ناگهاني بار زيادي از روي آن ذکر کرد. اين لرزه‌ها به نام القايي موسومند. لرزه‌هاي ناشي از معادن نيز در اين دسته قرار مي‌گيرند. به عنوان مثال مي‌توان به زمين‏لرزه‌اي که د ر ارتباط با آبگيري و تغييرات فصلي سطح آب درياچه سفيدرود روي داد اشاره نمود.
• زمين لرزه هاي ناشي از رويدادهاي کنترل شده :
انفجارهاي نظامي و صنعتي، همچنين آمدو شد و يا فعاليت‌هاي ساختماني نيز لرزه‌هايي را ايجاد مي‌نمايند که شدت، زمان وقوع و محل آنها قابل پيشبيني است . اين نوع لرزه‌ها به نام لرزه‌هاي ناشي از رويدادهاي کنترل شده موسوم اند.
مفاهيم زلزله:
موج هاي لرزه اي:
بطور کلي پس از اينکه در داخل زمين زلزله اي به وجود آمد و انرژي زمين آزاد شد، اين انرژي آزاد شده به صورت امواج ارتعاشي در کليه جهات منتشر مي شوند و انرژي زلزله را با خود منتقل مي نمايند. امواج زمين لرزه با توجه به حرکتشان در داخل يا سطح زمين به دو دسته "امواج داخلي يا پيکري" و "امواج سطحي" تقسيم مي شوند.

امواج سطحي بيشترين انرژي ناشي از لرزه هاي کم عمق را دارا بوده و عامل اصلي خرابي هاي ناشي از زمين لرزه بخصوص در مناطق مسکوني مي باشند. اين گروه از امواج پس از تداخل موجهاي داخلي در امتداد حدفاصلها، شروع به ارتعاش کرده و عمق نفوذ محدودي دارند، از اين رو همواره در نزديکي سطح هاي ناپيوستگي متمرکز مي شوند. بدين جهت در محيطهاي همگن و محيط هاي نامحلول موجهاي سطحي نخواهيم داشت. اين امواج به نامهاي موجهاي محدود شده و يا موجهاي هدايت شده نيز معروفند و خود به گروههاي مختلفي چون "موج لاو" و "امواج ريلي" تفکيک مي گردند.
امواج داخلي يا پيکري دسته ديگري از امواج لرزه اي هستند که در درون زمين حرکت کرده و در تمامي جهات منتشر مي شوند و با سرعتي بيش از موجهاي سطحي حرکت مي نمايند. امواج داخلي نيز به دو گروه امواج طولي يا اوليه و امواج عرضي يا ثانويه قابل تقسيم هستند.
اين امواج توسط ويژگيهايي چون سرعت، دامنه، طول موج، دوره تناوب و فرکانس از يکديگر تمييز داده مي شوند.
انواع موج دروني (Body Wave) :
1- امواج تراکمي P يا اوليه (Primary Waves) :
امواج تراکمي از همه محيطهايي که توان تحمل فشار را دارند از جمله گازها و مايعات عبور مي کنند. ذراتي که تحت تاثير موج P قرار مي گيرند در جهت انتشار موج به جلو يا عقب نوسان مي کنند. در صورتي که بخشي از يک فنر را جمع کرده و به طور ناگهاني رها کنيم، فشردگي تمام طول فنر را طي خواهد کرد تا به انتهاي آن برسد. در اين مثال فنر در راستاي حرکت موج به ارتعاش درآمده است که بسيار شبيه به نحوه انتشار امواج P است. دليل نامگذاري اين امواج به نام امواج اوليه سرعت بالاي اين امواج مي باشد، چرا که اولين موجي که از زلزله احساس مي شود امواج P هستند. اين امواج با وجود سرعت بالاي انتقال، چون بسيار سريعتر از ساير امواج ديگر ميرا مي شوند باعث ايجاد خرابي زيادي در زلزله ها نمي شوند.
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
 
زلزله
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
نمک طعام :: درسی :: تحقیقات دیگر دروس-
پرش به: